Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ tirachard/Freepik
Upały szczególnie dotkliwie odczuwają kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Zdarzają się zasłabnięcia, mdłości, apatia, brak apetytu, osłabienie, a nawet udary i wylewy. Dlatego najlepiej w czasie tak gorących dni nie wychodzić z domu, zwłaszcza w godzinach 11-16, czyli w godzinach najwyższej temperatury i nasłonecznienia, oczywiście pod warunkiem, że mamy taką możliwość. Jednak w pomieszczeniach też nie zawsze możemy liczyć na chłód. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w bloku lub domu, który nie jest osłonięty drzewami i szybko się nagrzewa. Na szczęście istnieje kilka prostych trików na ochłodzenie mieszkania i zapewnienie sobie rześkiego powietrza nawet w środku upalnego dnia.
Stopy bardzo szybko męczą się upałem przez co stają się opuchnięte i obolałe. Dobrze schłodzi je dotyk zimnej podłogi lub posadzki już od samego rana, po wstaniu z łóżka.
Ta zasada obowiązuje w ciągu dnia, gdy z nieba leje się żar i wdziera się do pomieszczeń. Mieszkanie najlepiej wietrzyć dopiero późnym wieczorem, gdy na dworzu robi się chłodniej i wczesnym rankiem, gdy słońce jest jeszcze bardzo nisko. Natomiast w ciągu dnia, gdy temperatura jest najwyższa oprócz zamykania okien warto je również zasłaniać roletami lub ciemnymi zasłonkami, które nie przepuszczają rozgrzanych promieni słonecznych.
W mieszkaniu sprawdź drożność kanałów wentylacyjnych. W ciągu dnia zamykaj szczelnie tylko drzwi wejściowe, drzwi pomiędzy pomieszczeniami zostaw otwarte, również drzwi do łazienki, w której zwykle jest najchłodniej, bo to pomieszczenie ma najwyższą wilgotność.
Nie tylko garderoba się zmienia wraz z porami roku. Zmień również wystrój swojego mieszkania na bardziej letni. Zamiast grubej narzuty na łóżko połóż cienki kocyk, zamień grube, wełniane czy pluszowe poszewki na poduszki na satynowe, a ciężkie zasłony zastąp delikatnym tiulem lub zdejmij zupełnie. Lekkie materiały są również chłodniejsze. Możesz też dodać kilka drobiazgów kojarzących się z morzem lub egzotyczną wyspą, świetnie sprawdzi się tu widokówka lub duży plakat z widokiem palm lub słonecznego wybrzeża. Dodatki wybieraj w chłodnych kolorach np. błękitne, turkusowe czy białe. Dzięki takiemu wystrojowi poczujesz się jak na urlopie w cieniu palm nad oceanem.
Nie od dziś wiadomo, że rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze. Wystarczy kilka kwiatków, aby w pomieszczeniu zapanował inny klimat, nie tylko dzięki ich pięknemu, ożywiającemu wyglądowi, ale właśnie dzięki tym odświeżającym i detoksykującym powietrze właściwościom. Pamiętaj tylko, że w nocy kwiaty pobierają tlen, a uwalniają dwutlenek węgla (odwrotnie niż w ciągu dnia), więc unikaj trzymania ich w sypialni. Reszta domu jak najbardziej może być zielona.
Woda to najlepsza ochłoda nie tylko do picia, ale też do np. postawienia w misce lub wannie, aby parując nawilżała powietrze w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest też zrobienie prania i odwirowanie go na niskich obrotach tak, aby jak najwięcej wody zostało w tkaninach. Rozwieszenie takiego mokrego prania w mieszkaniu skutecznie nawilży i schłodzi rozgrzane pomieszczenie.
Przede wszystkim tych, które grzeją czyli np. piekarnika, prostownicy, suszarki, a nawet telewizor czy ładowarki do telefonu. Jeśli nie musisz z nich korzystać to wstrzymaj się z tym do wieczora, gdy będzie chłodniej. Zamiast gotować czy piec na obiad zrób chłodnik, a na deser zjedz jogurt albo lody. Wtedy chłodzenie będzie podwójne, bo nie nagrzejesz pomieszczenia i schłodzisz się orzeźwiającym posiłkiem :)
Zwłaszcza orzeźwiający zapach mięty, eukaliptusa czy trawy cytrynowej wprawi Cię w pozytywny nastrój i doda energii. Możesz zastosować go w postaci olejku lub perfum. Skrop nim firanki lub dodaj do chłodnej wody i postaw w pobliżu okna lub wentylatora. Chłodne powietrze rozprowadzi świeży zapach po całym pomieszczeniu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2017.08.08 10:23
Będę korzystać z tych porad, bo ostatnio źle znoszę upały.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.